Novinky a aktuality

Historický den pro JCB

04.03.2020

JCB vyrobilo 750.000 rýpadlo-nakládačů...

Dne 3. března 2020 společnost JCB oslavila ojedinělý milník, kdy z její výrobní linky sjel 750 000cí rýpadlo-nakladač. Jubilejní stroj byl vyroben v závodu v anglickém Rocesteru ve Staffordshiru, přesně tam, kde před téměř 70 lety spatřil světlo světa vůbec první rýpadlo-nakladač JCB.

V roce 1953 přišel zakladatel společnosti Joseph Cyril Bamford s nápadem sestrojit první rýpadlo-nakladač JCB na světě, který měl vepředu nakládací lopatu a vzadu rameno s podkopem. V prvním roce výroby (1954) vzniklo pouhých 35 strojů a trvalo více než 20 let, než bylo vyrobeno prvních 50 000 kusů.  JCB dnes vyrábí rýpadlo-nakladače ve Velké Británii, Indii, Brazílii a USA.

Předseda představenstva JCB Lord Bamford dnes uvedl: „Jedna z mých vzpomínek z dětství sledování produkce našich prvních traktorbagrů v Rocesteru a je neuvěřitelné, že už jsme jich vyrobili 750 000 kusů. 

Ještě mnohem udivující je, že sedm dekád poté, co jsme vyrobili první traktorbagrzůstává tento stavební stroj jedním z nejoblíbenějších na světě. Popularita stroje pramení z jeho jeho mnohostranného použití a zajišťuje mu prosperitu i v budoucnu.“

750 000cí vyrobený kus je jako speciální edice aktuálního modelu JCB 3CX vyveden v jedinečné barevné kombinaci a s kompletní výbavou.

Navzdory svému věku si JCB rýpadlo-nakladač udržuje vysokou popularitu mezi zákazníky ze všech koutů světa, přestože přišlo na trh za posledních 67 let řada nových konkurenčních výrobků. Ikonický rýpadlo-nakladač JCB je nejvíce prodávaným strojem svého druhu na světě již 19 let v řadě.

Prvním rýpadlo-nakladačem byl JCB Mark I a tento nový koncept stroje doslova proměnil celý svět tím, že mechanizoval řadu činností, které se do té doby prováděly ručně. Výrobek prošel rychlým vývojem a v roce 1956 byl představen model Hydra-Digga. Oba tyto stroje se vyráběly v modré a červené barvě. Později v roce 1960 JCB představilo těžší a výkonnější model JCB 4, poprvé představený v dodnes charakteristické žluté barvě.

Výroba stroje JCB 3 byla zahájena v roce 1961; na něj navázal v roce 1963 model JCB 3C a v roce 1967 pak JCB 3CII. Tento model se mimořádně osvědčil a vyráběl se dlouhých 13 let.

Rok 1980 se stal díky investici ve výši 24 milionů liber bodem zvratu ve vývoji technologicky pokročilého modelu JCB 3CX, jenž se stal ikonou po celém světě. Úspěch tohoto stroje byl skutečným motorem růstu prodeje traktorbagrů a celé společnosti JCB.

Dnešní generace rýpadlo-nakladačů nabízí automatické spuštění stabilizátorů na nerovném terénu, systém Smooth Ride, který zajišťuje hladké odpružení a zlepšuje udržení nákladu za jízdy, a funkci TorqueLock, jež snižuje spotřebu paliva během jízdy až o 25 %.

V kabinách rýpadlo-nakladačů JCB se v průběhu let vyfotografovali představitelé královské rodiny, premiéři, politici i televizní hvězdy. Stroj se dokonce objevil v písni, která se dostala na vrchol hitparád a byl také využit zloději při neúspěšném pokusu ukrást diamanty v hodnotě 350 milionů liber z Millennium Dome v roce 2000.

Dnešní nejnovější milník ve výrobě rýpadlo-nakladačů navazuje na prosinec 2012, kdy společnost JCB slavila výrobu svého 500 000 stroje. Byl jím model 5CX, doposud nejvýkonnější komerčně dostupný rýpadlo-nakladač, které firma JCB vyrobila.

BLAHOPŘEJEME JCB:-)

Vyplňte náš kontaktní formulář
V pořádku odesláno
Rádi vám zavoláme zpět
V pořádku odesláno
Zavolejte nám