Novinky a aktuality

První elektrický manipulátor LOADALL 525-60E

23.11.2020

JCB uvádí na trh svůj první plně elektrický model manipulátoru Loadall. Rozšiřování modelové řady E-TECH s nulovými emisemi nabírá tempo...

Společnost, která je více než 43 let průkopníkem koncepce teleskopických manipulátorů, v těchto dnech představuje model 525-60E, plně elektrickou verzi populárního Loadallu.
Model 525-60E je navržen tak, aby nabízel tentýž výkon jako konvenční varianta se vznětovým motorem, a přináší zákazníkům ve stavebnictví, průmyslu i zemědělství manipulaci s náklady řešení s nulovými emisemi.

Jak říká ředitel vývoje v JCB Tim Burnhope: „S uvedením minirýpadla 19C-1E a vysokozdvižného vozíku Teletruku 30-19E se JCB stává průkopníkem v nasazení elektrického pohonu ve stavebních, zemědělských i průmyslových strojích. Jako světový lídr v oboru teleskopických manipulátorů posouvá elektrifikaci strojního vybavení s příchodem modelu JCB 525-60E Loadall ještě dále na širší stavební, průmyslové a zemědělské trhy, přičemž bezemisní manipulace s náklady není vykoupena žádnými kompromisy z hlediska výkonu či produktivity. Z tohoto stroje jsme nadšeni a věštíme mu skvělou budoucnost.“

MEZI KLÍČOVÉ PARAMETRY NOVÉHO MODELU LOADALL PATŘÍ:

  • Dva elektromotory zvlášť pro hnací ústrojí a pro pohon manipulačního systému
  • Dobíjení baterie rekuperací při brzdění
  • Vyšší účinnost díky regenerativní hydraulice
  • Provozní kapacita pro celosměnný provoz 
  • Různé režimy dobíjení včetně palubní nabíječky a rychlého nabíjení

Stroj 525-60E využívá dva osvědčené elektromotory – jeden pro hnací ústrojí, druhý pohání hydraulický systém. Hnací jednotka o výkonu 17 kW zajišťuje trvalý pohon čtyř kol na osvědčených hnaných/řiditelných nápravách značky JCB. Motor hydrauliky o výkonu 22 kW pohání zubové čerpadlo s pevným zdvihovým objemem a maximálním průtokem 80 l/min . Průtok se reguluje joystickem a zakončení zvedané části je řízeno elektrohydraulickým ventilem s hydraulickou regenerací při spouštění a zasouvání výložníku.

Elektromotory vykazují účinnost 85 %, což je ve srovnání s 45% účinností vznětového spalovacího motoru velmi příznivá hodnota. Společnost provedla rozsáhlou analýzu pracovních cyklů zákazníků zprostředkovaných telematickým systémem JCB LiveLink, praktických studií, testů a hodnocení, díky níž mohli technici JCB optimalizovat životnost baterie stroje tak, aby splňovala požadavky zákazníků. Lithium-iontová baterie o napětí 96 V zajistí provoz po celou pracovní směnu.
Hnací jednotka využívá namísto tradičního brzdného systému regenerativní brzdění, které při provozu dobíjí baterii. Také hydraulický systém regeneruje průtok při snižování výložníku, tím snižuje požadovaný výkon a prodlužuje provozní hodiny. Regenerační funkce při brzdění se při plném nabití baterie automaticky vypíná.

Stroj je vybaven stejnou palubní nabíječkou jako ostatní produkty JCB řady E-TECH, která nabije baterii za 8 hodin pomocí standardní elektrické přípojky 240V, 16A. Volitelně lze využít též univerzální nabíječku JCB k rychlému nabíjení během přestávek, se zkrácením nabíjecího cyklu až na 35 minut.

Model 525-60E byl navržen tak, aby vyhovoval současným i budoucím potřebám zákazníků v nejrůznějších průmyslových odvětvích, jimž nabízí bezemisní provoz při práci uvnitř budov, na stavbách či při údržbě v podzemí nebo v městských oblastech s přísnými protiemisními předpisy.

Druhou výhodou elektrického pohonu je výrazné snížení hladiny hluku, díky čemuž je Loadall vhodný pro dlouhodobé použití v citlivých městských lokalitách. V kabině dosahuje 525-60E hladiny hluku pouhých 66,7 dB, vnější hodnota je 92,2 dB. Volitelně je k dispozici akustický signalizátor couvání s využitím bílého šumu, který upozorní pracovníky na pohyb stroje.

JCB nepřipouští žádné ústupky v oblasti pohodlí obsluhy. Standardní velikost kabiny s ochrannými prvky ROPS/FOPS je ergonomicky přizpůsobena pro bezúnavový provoz a vybavena přehlednými ovládacími prvky. Celoplošně prosklená kabina zahrnuje topení o výkonu 2,2 kW, vyhřívaná čelní, zadní i boční skla zajistí rychlé rozmrazování a odmlžení a vyhřívaná odpružená sedačka je zárukou strojníkova pohodlí bez ohledu na venkovní teplotu. Model 525-60E je též vybaven osvědčeným patentovaným systémem řízení Load Control System, které dbá na optimální bezpečnou manipulaci s nákladem.

Vnější rozměry se neliší od varianty se vznětovým motorem, 525-60E má i tentýž poloměr otáčení 3,7 m. Maximální kapacita zdvihu je 2 500 kg.

Stroj lze využívat s vidlicemi, řadou lopat a mnoha dalšími prvky příslušenství značky JCB Loadall.

Vyplňte náš kontaktní formulář
V pořádku odesláno
Rádi vám zavoláme zpět
V pořádku odesláno
Zavolejte nám