Novinky a aktuality

První otočný teleskopický manipulátor JCB v České republice

26.05.2021

Máte rádi neokoukané multifunkční stroje?

Společnost JCB se po nějaké době rozhodla rozčeřit vody další novinkou. Řeč je o kolovém teleskopickém manipulátoru s otočí - JCB 5.5.-21

TŘI STROJE V JEDNOM

Nový model v sobě spojuje vlastnosti jeřábu, teleskopického manipulátoru a mobilní pracovní plošiny.

Z jeřábu si nový manipulátor JCB 5.5-21 vzal dlouhý dosah teleskopického ramene, které je možné vysunout až do výšky 20,5 metru, a celkovou nosnost 5,5 tuny. Výsledkem je nejlepší zátěžový diagram v této třídě.

Zároveň si ale stroj uchovává výborné manévrovací vlastnosti teleskopického manipulátoru.

Univerzálnost nového manipulátoru podtrhují tří možné způsoby, kterým jej lze ovládat – klasicky z kabiny, z plošiny nebo dálkovým ovladačem. Všechny způsoby jsou jednoduché a intuitivní. V kabině našel své místo nový sedmipalcový displej, pomocí něhož lze ovládat většinu funkcí; k dispozici je také několik zobrazovacích režimů.

KDYŽ UŽ STROJNÍK NEMŮŽE, AUTOMAT MU POMŮŽE

Pojďme se ale podívat na některé použité technologie, možná více napoví o praktičnosti a produktivitě této mašiny.

Stisknutím jednoho tlačítka se aktivuje automatické vysunutí a vyrovnání stabilizačních podpěr. U hydrauliky výrobce instaloval několik modů, pomocí kterých si může strojník nastavit rychlost odezvy hydrauliky. Opět velmi užitečná věc, usnadňující ovládání – strojník se soustředí na zdvih a automatika se stará o zbytek. Potichu, zato účinně.

Když už jsme u těch „skrytých“ technologií, stroj je také vybaven pokročilým a plně programovatelným systémem pro kontrolu zatížení. Strojník si navíc může navolit, v jakém prostoru bude pracovat a definovat si tak bezpečnostní zóny, do kterých už jej automatika dál nepustí.

NĚCO MÁLO DALŠÍCH DAT

Manipulátor je poháněn hydrostaticky, ovládání stroje je plynulé a bez ztráty výkonu. Je to také díky účinnému hydraulickému čerpadlu s variabilním průtokem 160 l/min, které zajišťuje vysoký hydraulický výkon pro manipulaci s teleskopickým ramenem, při práci s navijákem nebo při zasouvání či vysouvání stabilizačních podpěr.

Plošina je otočná o 360 stupňů, maximální rychlost stroje je 40 km/h. Pro lepší výhled z kabiny konstrukce teleskopického ramene zeštíhlila; chytře je řešené také uchycení ramene na rám stroje. Přirozený výhled všemi směry napomáhá méně zkušené obsluze získat tolik potřebnou jistotu při manipulaci s objemnými břemeny. Komu je to i tak málo, volitelně lze manipulátor dovybavit sadou kamer, které monitorují okolí.

Z výše uvedeného vyplývá, že nový teleskopický manipulátor od JCB dokáže na každé stavbě v rychlosti a flexibilitě konkurovat mobilnímu jeřábu, a to při nižších provozních nákladech. Potenciál takového „univerzála“ je skutečně velký.

ZÁKLADNÍ PARAMETRY:

Rozměry: V x D x Š

3,08 x 6,92 x 2,45 m

Světlá výška0,35 m
Max. výška zdvihu20,5 m
Max. dosah

17,8 m

Max. nosnost5 500 kg
Nosnost při max. zdvihu2 500 kg
Nosnost při max. dosahu850 kg
Celková hmotnost17 960 kg
Poloměr otáčení4,29 m
MotorJCB ECOMax 4,8 l
Výkon motoru108 kW

Pro bližší informace kontaktujte naše obchodní zástupce nebo vyplňte kontaktní formulář.

Vyplňte náš kontaktní formulář
V pořádku odesláno
Rádi vám zavoláme zpět
V pořádku odesláno
Zavolejte nám